Przejdź do treści

Fantastyczne zapowiedzi na styczeń 2023

Ten rodzaj wpisów chodził mi już po głowie jakiś czas. Nie do końca byłam pewna, czy mam siłę i energię oraz czy potrafię wygrzebać odpowiednie informacje z internetu. Angielscy/Brytyjscy wydawcy nie wrzucają na swoje strony zapowiedzi, a nie śledzę ich wszystkich w social mediach, więc poszłam na kompromis — poszukałam informacji na GoodReads, który nie tak do końca jest idealnym źródłem informacji. Więc styczeń to bardziej taki test ride.

Oto kompilacja powieści (głównie fantastyki), która pojawi się na zagranicznym rynku książkowym już w styczniu. Skupiłam się raczej na tytułach, które mnie zainteresowały, ale pamiętałam też o powieściach wyczekiwanych przez tłumy. Kolejność chronologiczna według spodziewanych dat premiery.

Rok 2023 otwiera oczywiście Brandon Sanderson i jego Secret Project #1, który dla ludzi wspierających jego Kickstarter ma być dostępny już 1 stycznia (w formie elektronicznej). Dla pozostałych fanów ebook powinien być dostępny u wszystkich zagranicznych dystrybutorów już 10 stycznia.

O samej powieści wiadomo jedynie tyle, że będzie się działa w uniwersum Cosmere. Okładka nadal nie została odkryta przed czytelnikami i zapewne poznamy ją w styczniu już po oficjalnej premierze.

3rd January 2023

Jedna z premier to coś dla fanów Holly Black i serii Okrutny książę. Autorka wraca do wykreowanego przez siebie świata i oddaje do rąk czytelników pierwszą część kontynuacji (która z założenia ma składać się tylko z dwóch tomów). Na półki trafi The Stolen Heir.

Kolejnym tytułem z premierą 3 stycznia jest Song of Silver, Flame Like Night od Amélie Wen Zhao (autorki trylogii Dziedzictwo krwi). To pierwszy tom nowej serii, które zapowiadane jest jako fantasy inspirowane mitologią starożytnych Chin. Bardzo w trendach i pojawia się na wielu listach wyczekiwanych powieści 2023 roku.

I tego samego dnia debiut powieściowy Ivelisse Housman, czyli Unseelie. Młodzieżowa fantastyka z wróżkami Fae (więc będzie trochę mitologii), siostrzaną więzią (niekoniecznie krwi) oraz spektrum autyzmu w fantastyce. I jest to powieść, na która ja czekam, bo całość zapowiada się niezwykle ciekawie, magicznie i nietuzinkowo.

7th January 2023

Tym razem tylko jedna pozycja, na którą czekam bardzo. Jest to czwarty tom serii od Joanny Maciejewskiej, polskiej autorki indie, mieszkającej na stałe w USA i piszącej po angielsku. Demon Siege to ostatni tom Pacts Arcane and Otherwise Series, którą w końcu przeczytam — bo optymistycznie zakładam, że mnie wciągnie i pochłonę na raz! A po prawdzie to zwyczajnie ciągle odkładałam wcześniejsze tomy, bo brakowało mi czasu — teraz nie mam już wymówki.

10th January 2023

Dla fanów Leigh Bardugo pojawi się drugi tom serii o Alex Stern, czyli Hell Bent. Nie jest to coś na co wyczekuję bardzo, ale powieść jest na moim radarze.

Czymś ciekawym wydaje się powieść The Daughters of Izdihar autorstwa Hadeer Elsbai. To kolejny debiut na liście premier. Opis zapowiada wątki queerowe, feministyczne oraz świat urban fantasy wzorowany na Egipcie. Wygląda zachęcająco, ale budzi też moje obawy, ponieważ to kolejny tytuł, który stoi na półce YA. Przedpremierowe recenzje zbiera pozytywne.

19th January 2023

Kolejny debiut — Hannah Kaner i jej powieść Godkiller. Gdyby nie zachwycająca okładka, pewnie nigdy nie spojrzałabym na ten tytuł. Widać pewien wzorzec w nowościach, bo kolejny raz pojawia się mitologia, wątki LGBTQ oraz silne niezależne kobiety. A wszystko to podane w formie powieści fantasy ze znaczkiem YA. Ale jest też zabójczyni, uciekający bogowie i bardzo ważny quest.

24th January 2023

Ten styczeń minie pod znakiem mitologicznych debiutów, bo kolejny tytuł to The Spice Road od Maiyi Ibrahim, pierwszy tom zapowiedzianej trylogii. Młoda heroina, magia, pustynne krainy niczym z Baśni 1001 nocy, zdrada, odkupienie i djinn. Powieść młodzieżowa, która powinna spodobać się fanom twórczości takich autorów jak: Sabaa Tahir, Hafsah Faizal oraz Elizabeth Lim.

31st January 2023

Ostatnia premiera stycznia, o której chciałabym wspomnieć. Nie jest to nic, na co ja czekam, ale wiem, że Cassandra Clare ma wielu fanów. Na sam koniec miesiąca w księgarniach pojawi się Chain of Thorns, czyli trzeci tom serii The Last Hours.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.