O tym, że internet to czasami bardzo dobre źródło informacji, wspomniałam kilka wpisów temu przy okazji budowania światów dla powieści. Jeśli się dobrze poszuka, to zazwyczaj można znaleźć prawdziwe skarby w każdym temacie. Myślę, że risercz warto zacząć mimo wszystko od internetu — ale nie o tym chciałam dziś opowiadać. Tym razem chciałam podrzucić kilka ciekawych miejsc, które pomagają w nauce pisania powieści. Niestety wszystkie materiały są po angielsku, więc zdaję sobie sprawę, że wiedza może okazać się niedostępna. Chciałabym, żeby było inaczej.
Na część tych źródeł natchnęłam się zupełnie przypadkiem, część została mi podsunięta przez innych piszących ludzi. A ponieważ sama buduję moją bazę naukowa do pisania, łącznie z podręcznikami (o których dziś nie będę opowiadać), to uznałam, że warto się nimi podzielić. Chociaż nie ma żadnej uniwersalnej metody na pisanie, i jeśli ktoś twierdzi inaczej to zwyczajnie jest w błędzie.
Wykłady Brandona Sandersona
Na wykłady, dostępne zupełnie za darmo i w całości na YouTube, natknęłam się dzięki wzmiance na którymś z kanałów pisarskich jakie śledzę. Wydaje mi się, że wspomniała o nich któraś z pań NovelTea Show — ja od razu zaczęłam szukać.
W trakcie mojego oglądania (czy też czasami słuchania) wykładów Sandersona, dokopałam się do kilku informacji na ich temat. Okazuje się, że pierwszy zestaw wykładów z 2012 roku zostały nagrane przez studenta (prawdopodobnie jakiegs kierunku informatycznego/medialnego) oczywiście za zgoda autora/wykładowcy. Ponieważ nie były one jednak w super jakości, sam Sanderson chciał je udostępnić z nieco lepszym nagłośnieniem i obrazem. Na jego stronie autorskiej wyczytałam, że zgłisił się do swojego przyjaciela po pomoc, i tak powstały nagrania z 2016 roku. Ale, bo to nie koniec, są też nagrania z 2014 roku, które, z tego co zrozumiałam, stworzyła (nagrała i udosteoniła) sama uczelnia BYU.
Są to kompletne kursy (czy też semestry) zajęć z Sandersonem. Zatem pojawiają się reakcje studentów, ich pytania (czasami zupełnie niesłyszalne, bo tylko jeden mikrofon na Sandersonie), więc sami też się trochę czujemy jak na sali wykładowej. W internecine można znaleźć całe playlisty z poszczególnymi rocznikami wykładów, które linkuję poniżej.
- łączone wykłady z 2012 i 2016 roku
- wykłady z 2014 roku (te od BYU)
- wykłady z 2016 roku (dla tych co nie chcą słuchać kiepskiej jakości 2012)
Przyznam się, że ledwie liznęłam, bo jednak jest ich dużo. Udało mi się przesłuchac kilka pierwszych wykładów z 2012 roku, i mam w planach wszytskie trzy roczniki. Jestem ciekawa, czy coś się zmieniło w tym, jak uczy Sanderson i jak funkcjonuje rynek wydawniczy w USA, bo te zagadneinai też są omawiane. Żałuję, że nie mogę za wiele o nich na chwilę obecna opowiedzieć, ale wykład o tworzeniu bohaterów nieco otworzył mi oczy na planowanie mojej powieści. Zdecydowanie powinnam robić sobie notatki.
Dodatkowo, Sanderson jest też jednym z prowadzących podcast Writing Excuses.
K. M. Weiland — Helping Writers Become Authors
Stronę Helping Writers Become Authors podrzuciła mi Agnieszka. I szczerze mówiąc, jej wygląd mnie przytłacza — mam wrażenie, że jest tam tyle informacji, a ja nie wiem nawet gdzie zacząć.
Kim jest Weiland? To autorka kilku powieści i kilku podręczników do pisania. Jednocześnie chwali się, że jest mentorem dla autorów — pomaga innym w ich pisarskiej drodze poprzez wszystkie swoje platformy: blog, vlog, podcast oraz pisarskie publikacje. A ostatnio wydała też program do tworzenia outline’u (królestwo oddam, jak mi ktoś to zgrabnie przetłumaczy na polski) powieści.
Teraz kilka słów krytyki, bo mimo tego, że na swojej stronie ma sporo darmowych artykułów (no bo cały ten blog), a po zapisaniu się do newslettera dostajemy aż 3 darmowe pozycje od autorki, to mam wrażenie, że cała platforma ma jednak za zadanie być jedną wielką reklamą jej innych podręczników i innych pomocy. Oczywiście mogę się mylić.
Ale darmowe podręczniki są, więc warto się na chwilę przy nich zatrzymać. W pakiecie dostajemy: 5 Secrets of Story Structure — jako darmówka jest też dostępna np. w Kindle store czy sklepie Kobo; Crafting Unforgettable Characters oraz Complete Outline Transcript of “Storming” — powieści napisanej przez Weiland. Jeszcze żadnej nie przeczytałam, co jest małym powodem do wstydu (bo jednak pisze tutaj o darmowej nauce pisania a nie wiem czy polecam coś z sensem). Jestem ciekawa tej ostatniej pozycji, bo to w zasadzie rozebrana powieść na części pierwsze, więc powinno to mieć jakąś wartość naukową — sprawdzę to w najbliższym czasie.
W zasadzie to lektura na jeden dzień, bo zarówno podręcznik o strukturze, jak i ten o bohaterach oscylują w granicach 50 stron formatu pdf. Transkrypt jest nieco dłuższy, bo w granicach 150 stron. Ale na pewno jest to jakiś początek, pierwszy krok na drodze do mastering my writing skills.
Ponieważ stronę jest już dość bogata w teksty, Weiland stworzyła podstronę, w której odsyła do różnych rzeczy i na pewno warto od niej zacząć eksplorowanie Helping Writers Becoming Authors. → klikamy tutaj
Co mnie zaciekawiło na stronie? Błędy! Najczęściej popełniane błędy pisarzy, które u Weiland mają swoją oddzielną stronę I co miesiąc pojawia się na niej kolejny artykuł. W chwili obecnej licznik pokazuje 64 błędy. → cała lista z odnośnikami do poszczególnych artykułów
Mythcreants!
Kolejna strona, która została mi podrzucona (dzieki Pryvian!) o przecudnej nazwie Mythcreants. I w tym miejscu chyba zacytuje twórców, żeby wyjaśnić cóż to za stwór:
Mythcreants is a blog for speculative fiction storytellers. To better understand and tell the stories we love, we analyze popular stories and explore techniques in writing, roleplaying, and worldbuilding. We’re here to provide entertainment, insight, and inspiration.
Jest to w zasadzie blog, który do pisania podchodzi od zupełnie innej strony. Podejmuje różnorodne zagadnienia, opiera się na wyliczankach i przykładach (przynajmniej w tej części blogowej), czasami rozbiera rzeczy na czynniki pierwsze.
Mój problem ze strona jest taki, że przez ciągłe słuchanie wykładów Sandersona, nie miałam czasu się w nią zagłębić. Ale mam wrażenie, że jest tam coś dla każdego. Jeśli wolisz czytać, jest tam masa artykułów na wszystkie możliwe tematy — nawet takie, na które byśmy sami nie wpadli. Chociażby jeden z ostatnich tekstów o tworzeniu społeczeństwa demokratycznego. I żeby się nie pogubić, w bocznej kolumnie mamy spid kategorii tekstów:
- Storytelling (Characters, Plot);
- Writing (Lessons from Bad Writing, Point of View);
- Worldbuilding (Culture, Magic, Technology);
- Roleplaying (Gam Master Tips, Roleplaying Systems, Game Design);
- Analysis;
- Social Justice.
Do tego jest też ciekawy podcast (przesłuchałam jeden z ostatnich odcinków o bogach), który też podejmuje bardzo różne tematy. Dodatkowo, prawie zawsze, mamy trzech prowadzących przerzucających się myślami — jest to rozwiązanie dla tych, którzy nie zawsze mają czas na czytanie i mogą chłonąć wiedze przy okazji innych czynności.
Mythcreants ma też Q&A. Czytelnicy/słuchacze mogą wysłać swoje pytania czy problemy pisarskie do autorów bloga i dostać odpowiedź w formie tekstu. Odpowiedzi potrafią być długie i wyczerpujące. Ciekawe i nowatorskie podejście do nauki pisania.
Mam wrażenie, że to jest dobre miejsce by szukać inspiracji. Szczególnie wtedy gdy coś nie chcę zagrać w naszym tekście — może ktoś miał podobny problem w Q&A? może jakiś artykuł podejmuje podobny temat? a może zupełnie przypadkowy tekst czy podcast naprowadzi nas na lepsze rozwiązanie? Na pewno warto przyjrzeć się tej stronie, mimo że wydaje się tak bardzo mało teoretycznie pisarska.
To zapewne tylko mały czubek góry lodowej dobrych materiałów do nauki pisania — coś na początek. Mam wrażenie, że wyszło nieco chaotycznie, bo chciałam dużo, ale w skrócie. Dlatego miało można dopytywać w komentarzach.
Ponieważ, tak jak wspomniałam już na początku, materiały są po angielsku, nie są one do końca dostępne dla każdego. Zastanawiam się więc, czy jest jakieś zainteresowanie notatkami z wykładów Sandersona, albo luźnym tłumaczeniem porad Weiland czy tych z Mythcreants? Mogłabym się podjąć stworzenia małej bazy danych (albo kolejnego cyklu wpisów, bardziej szczegółowego).
PS. na YT mignęły mi też jakieś wykłady Sandersona z 2013, ale nie szukałam listy, więc nic nie linkuję
Inne wpisy w czerwcowym cyklu pisarskim:
A może zamiast tłumaczenia uda ci się znaleźć jakieś poradniki po polsku? Ciekawe będzie porównanie poziomów między nimi plus język polski ma jedna swoją specyfikę i błędy 😀
Jest to jakaś myśl, tylko czy ja umiem aż tak dobrze szukać?:D
Challenge accepted 😉 Kolejna baczka dobrych miejsc do nauki pisania będzie po polsku.