Przejdź do treści

Drugi kwartał czytelniczy na piąte urodziny

2-kwartal-2019

Tak się składa, że w poniedziałek blog skończył 5 lat. I pierwszy raz z tej okazji nie zaplanowałam żadnego okolicznościowego wpisu. Nie dlatego, że nie chciałam, czy zapomniałam, ale dlatego, że nie miałam na niego w tym roku ciekawego pomysłu. Zdarza się. Ale ponieważ moja kwartalna spowiedź czytelnika to taka sobie pogadanka, to uznałam, że jest też idealnym momentem, żeby o rocznicy wspomnieć. Zatem zanim przejdę do tematu:

Wszystkiego najlepszego dla mnie i dla dziwnego bloga z okazji 5tych urodzin! Happy B-Day My Weirdo!

A teraz powrót na ziemię, bo trzeba się znów wyspowiadać z tego, co też czytałam w ostatnich trzech miesiącach. Chciałam dużo, wyszło jak zawsze. Okej, wyszło nieco lepiej, bo maj to był mój najlepszy miesiąc w tym roku — tak czytelniczo. Ale nadal czuję, że mogłabym czytać więcej (bo nawet tego czasu nie przeznaczam na pisanie). Był moment, że już już doganiałam moje wyzwanie na Goodreads, ale wpadł czerwiec, dużo się działo i mój licznik kwartału skończyłam na prawie (słowo klucz) 8 tytułach. Troszkę się sobą rozczarowałam, bo liczyłam na mocne 9, albo nawet 10.

Moja biblioteczka za to wzbogaciła się w tym czasie o kilka tytułów w formie fizycznej i kilka więcej jako ebooki. Dodatkowo, z okazji moich urodzin, Mąż zrobił mi niespodziankę i podarował nowy czytnik. Jestem teraz właścicielką Kindle (najnowszy model podstawowy), który okazał się działać o wiele sprawniej niż oba poprzednie readery. Cieszy mnie to głównie dlatego, że teraz ebooki po angielsku mam w zasięgu jednego kliknięcia i pozbyłam się problemu pt. jak ja to teraz mam sobie zgrać na PocketBooka?

Dodam, że kolejne fizyczne książki już w zasadzie się u mnie na regale nie mieszczą i mój nałóg zaczyna być problematyczny. Upycham gdzie mogę, pewnie jeszcze kilka tomów znajdzie dla siebie miejsce, ale zaczyna im być tam ciasno i niewygodnie. W nowym domu (jak się go kiedyś dorobię) urządzę sobie gabinet, gdzie ściany będą półkami — może wtedy uda mi się ściągnąć to, co zostało w Polsce.

Miałam się spowiadać z czytania, a nie kupowania. Po to drugie odsyłam na Insta, czasami coś wrzucam nowego.

Trzy miesiące temu, przy okazji pierwszego sprawozdania z czytania, zrobiłam sobie małą listę. W pierwszej kolejności wypada mi się z niej rozliczyć. Lista miała 10 pozycji, ja przeczytałam z niej 3 — chociaż “przeczytałam” to nie jest odpowiednie słowo, bo wśród tych pozycji był jeden audiobook.

Tak! Udało mi się! Po latach przesłuchałam w końcu 4 tom Pana lodowego ogrodu, a moje męki z tym związane znajdziecie TUTAJ. Oprócz tego przeczytałam (rozpoczęte zresztą już w marcu) Ruin and Rising, które zasiliło mój tekst o trylogii Bardugo (tekst o GrishaVerse TUTAJ). W końcu też kupiłam I pochłonęłam antologię Harda Horda, której laurkę zostawiłam TU.

Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie zrobiła jeszcze 15 tys. innych list do czytania. Okej, tylko dwie, ale to i tak o dwie za dużo. Żeby zmotywować się nieco do czytania kobiet (jakbym już tego nie robiła) i nowych nabytków, stworzyłam sobie coś, co nazwałam “Plan czytelniczy”. Tenże plan, na samym początku swojego istnienia, prezentował się tak:

Lista tytułów pojawiła się na GoodReads w odpowiedniej półce i muszę się przyznać, od maja trzymałam jej się dzielnie. Tzn. od momentu w którym uporałam się z czytaniem zaległości wiszących nad głową. Z listy tej przeczytałam prawie 4 książki. Prawie, bo już od kilku dni mówię, że kończę Łzy Mai, została mi jakaś 1/4  powieści (dlatego też post nieco później, miałam nadzieję, że uda mi się jednak doczytać 1 lipca, ale Final Fantasy XIV: Shadowbringers…). Nadal jednak, jak na moje standardy, to bardzo dobry wynik.

Kolejna lista, to taki udawany Zew Zajdla — udawany, bo ja wiem, że nie dam rady wszystkiego przeczytać. Po pierwsze, za mało czasu, za dużo pozycji; po drugie, nie wiem nawet czy na wszystko mam ochotę. A przecież czytanie też ma być przyjemnością. #czytamdlarozrywki Do tej pory udało mi się przeczytać 2 z 7 powieści. Przypuszczam, że do głosowania (w którym brać udziału nie będę, dlatego też ten Zew Zajdla taki udawany) uda mi się maksymalnie przeczytać 4 powieści i zbiór opowiadań, co też będzie jakimś sukcesem. Bo ja aż tylu nowości i aktualnie wydawanych nie czytam, szczególnie polskich autorów. I poznaję nowych pisarzy dzięki temu.

Strasznie mi ta spowiedź wychodzi rozwlekle, więc teraz szybka lista tego, co przeczytałam (z zaznaczeniem listy):

 • Leigh Bardugo Ruin and Rising — lista z popdsumowania
 • antologia Harda Horda — lista z popdsumowania
 • Sophie King How to Write Your First Novel
 • Jarosław Grzędowicz Pan lodowego ogrodu tom 4 — lista z popdsumowania
 • Krystyna Chodorowska Triskel. Gwardia — plan czytelniczy; Zew Zajdla
 • Marta Kisiel Toń — plan czytelniczy; Zew Zajdla
 • Natalia Leigh Song of the Dryad — plan czytelniczy

Nie jest źle. I myślę, że spokojnie mogłabym przycisnąć samą siebie i skończyć kwartał na 12 pozycjach. Spróbuję to zrobić w kolejnym. Takie małe wyzwanie bez wyzwania. Zatem to jest ten moment, w którym powinnam ułożyć listę na kolejne 3 miesiace. I zdecydowałam się trzymać magicznej liczby 10 pozycji:

 • Martyna Raduchowska Łzy Mai + Spektrum (daje razem, bo 1 tom już kończę, a planowałam je czytać od razu jako serię)
 • Katarzyna Berenika Miszczuk Jaga
 • A.R. Reystone Wietrzne Katedry tom 3
 • Karolina Fedyk Skrzydła
 • Ursula K. Le Guin Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne
 • antologia SQN Fantastycznie nieobliczalni
 • Sylvia Plath Szklany klosz
 • Anna Hrycyszyn Zatopić “Niezatapialną”
 • Aneta Jadowska Dynia i jemioła
 • V.E. Schwab A Darker Shade of Magic (i jeśli wciągnie od razu, to pewnie tomy kolejne)

Bonusy pisarskie: Narratologia Pawła Tkaczyka oraz 5 Secrets of Story Structure K.M. Weiland.

A to jak mi poszło, opiszę oczywiście za jakieś trzy miesiące.

4 komentarze do “Drugi kwartał czytelniczy na piąte urodziny”

 1. Kolejnych pięciu latek dla bloga!
  Planujesz trochę tego, co ja już przeczytałam, także będziemy mogły sobie pogadać. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.