Przejdź do treści

Długa lista Women’s Prize for Fiction

womens-prize-for-fiction

Od czego tu zacząć? Bo przecież to jest dość nietypowy tekst na blogu.

Pewnego pięknego dnia, przeglądając zakamarki BookTube’a, odkryłam kanał Ośle Uszy. Kamil, który go prowadzi, ma też kanał anglojęzyczny, pochłania głównie nagradzane książki, i to było coś czego potrzebowałam na ten rok. Dzięki niemu na nowo zainteresowałam się nagrodami, między innymi Women’s Prize for Fiction. Bo ja sobie obiecałam czytać też trochę ambitnej literatury, nie tylko fantastykę dla młodzieży (nic w tym złego, ale zaczynam się nudzić i chcę różnorodności). Ale wracając do tematu.

Women’s Prize for Fiction to nagroda znana, ale może wydawać się nietypowa — w końcu to taka od kobiet, dla kobiet. Dlaczego tak jest można przeczytać w dziale FAQ. Myślę, że jest to cały czas jest nam potrzebne docenianie kobiet.

To teraz czas na trzy powody, dla których uznałam, że długa lista to dobry pomysł na wpis.
1. Wieczne poszerzanie czytelniczych horyzontów i szukanie literatury wartej uwagi w gąszczu tego wszystkiego, co świat wydawniczy ma do zaoferowanie. A to nie jest łatwe. Próbuję z klubami czytelniczymi, więc czemu też nie nagrodami?
2. O ile Bookery są znane w Polsce, to “kobieca nagroda” chyba mniej. Albo ja mam takie wrażenie, bo kiedy opowiadał o niej Kamil, to chyba było moje drugie zderzenie z Women’s Prize for Fiction.
3. Chciałam się też skonfrontować z listą, czy w ogóle coś znam z tych tytułów. A może coś mnie nagle zainteresuje i zapragnę przeczytać?

Lista nominowanych (podaję też linki do angielskich oraz istniejących polskich wydań na goodreads):

 • Because of You by Dawn French ENG
 • Burnt Sugar by Avni Doshi ENG — również nominowana do nagrody Bookera 2020
 • Consent by Annabel Lyon ENG
 • Detransition, Baby by Torrey Peters ENG
 • Exciting Times by Naoise Dolan ENG / PL
 • How the One-Armed Sister Sweeps Her House by Cherie Jones ENG
 • Luster by Raven Leilani ENG
 • No One is Talking About This by Patricia Lockwood ENG
 • Nothing But Blue Sky by Kathleen MacMahon ENG
 • Piranesi by Susanna Clarke ENG / PL
 • Small Pleasures by Clare Chambers ENG
 • Summer by Ali Smith ENG (nie ma oficjalnej informacji, ale przypuszczam, że W.A.B. wyda ten tom na lato)
 • The Golden Rule by Amanda Craig ENG
 • The Vanishing Half by Brit Bennett ENG / PL
 • Transcendent Kingdom by Yaa Gyasi ENG
 • Unsettled Ground by Claire Fuller ENG

O kilku tytułach słyszałam albo widziałam gdzieś okładki, dwie z nich mam w planach — są na liście 50 książek. Zerkam też bardzo na Ali Smith, która ponoć jest popularną autorką w UK, a jej seria z porami roku zyskuje na rozgłosie również w Polsce.

Trzy powieści wydane w Polsce to nie jest wcale zły wynik, bo są to pozycje stosunkowo nowe i nie mają one wielu przekładów. A z 25 tytułów, które wygrały Women’s Prize for Fiction w latach ubiegłych, rozpoznaję zaledwie 5. Jestem pewna, że powieści z list nominowanych są przekładane na polski, ale okazuje się, że kobiece nagrody nie są aż tak prestiżowe, żeby zwycięzcy trafiali na nasz rynek. Czy powinny?

Co dalej? Krótką listę sześciu tytułów wybierze panel sędziowski, składający się z pięciu kobiet: Bernardine Evaristo (przewodnicząca), Nesrine Malik, Elizabeth Day, Vick Hope oraz Sarah-Jane Mee. Ogłoszenie ma się odbyć 28 kwietnia, a przyznanie nagrody 7 lipca. Ja ze swojej strony będę chciała przeczytać zwycięzcę, co do krótkiej listy nadal się zastanawiam.

Przy okazji nagród, The International Booker Prize również będzie ogłoszony w podobnym czasie. Długa lista już 30 marca, krótka lista 22 kwietnia, a zwycięzca 2 czerwca. Spróbuję zrobić podobne zestawienie na blogu. Na radarze mam też The Booker Prize oraz National Book Award.

Bo rok 2021 to nowe doświadczenia czytelnicze.


grafika w nagłówku z oficjalnej strony nagrody


Tagi:

2 komentarze do “Długa lista Women’s Prize for Fiction”

 1. Hm, przejrzałam sobie nagradzane dotąd tytuły i sporo tego wyszło w Polsce. Ale mam wrażenie, że poza najgłośniejszymi nazwiskami, wszystko wylądowało w szufladce chic litu, a tej za bardzo nie śledzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.