Przejdź do treści

Maj miesiącem książek azjatyckich — Asian Readathon 2022

asian readathon

Tak, to znów ten czas w roku, kiedy czytamy literaturę azjatycką. I gdybym przypadkiem nie trafiła na filmik Cindy, to pewnie bym zapomniała, ale YouTube wie. YouTube pamięta. Mówię oczywiście o majowej akcji zwanej Asian Readathon, która rozpoznawalna jest raczej w Stanach Zjednoczonych.

Dlaczego maj? A dlatego, że jest to Asian / Pacific American Heritage Month, o czym wspominałam dwa lata temu, gdy dowiedziałam się o tym maratonie czytelniczym.

Biorę udział (chociaż raczej umownie) , bo zawsze było mi blisko z azjatycką popkulturą — w portfolio zainteresowań mam: mange i anime, Bollywood oraz k-dramy (zanim stały się modne). Dlatego majowy Asian Readathon jest czymś, w co pakuję moje czytelnicze podboje.

A tutaj Cindy wyjaśnia tegoroczną edycję:

W skrócie ode mnie. Motywem przewodnim jest film Everything Everywhere All at Once (polski tytuł Wszystko wszędzie naraz) i do niego odnosi się 5 wyzwań całego maratonu. Oprócz nich, biorący udział w maratonie są zachęcani do sięgania po autorów z różnych krajów i eksplorowania tych mniej znanych. W moim przypadku jest to trudne, bo mam bardzo dużo zachomikowanych ebooków, z których staram się wybierać mój TBR.

Everything Everywhere All at Once mam w planach. Premiera w UK jest późno, bo dopiero 13 maja, więc przyjdzie mi chwilę poczekać. Liczyłam, że obejrzę na urlopie w Polsce, ale film zaczyna znikać z ekranów i nie wiem czy znajdę jakikolwiek seans w czasie, kiedy mogę się na niego wybrać.

Wracając do czytania, to mój trzeci raz z Asian Readathon. Poprzednie lata wypadły mi raczej średnio i były dość mocno skupione na literaturze koreańskiej. Nigdy też nie próbowałam czytać z wyzwaniami, co też można uznać za połowiczne branie udziału. Tym razem chcę to zrobić dobrze.

Wyzwania azjatyckiego maratonu czytelniczego (czytatonu?) na rok 2022:

  1. Read a book written by an Asian author. — Przeczytaj książkę autora z Azji.
  2. Read a book featuring an Asian character who is a woman AND/OR older. — Przeczytaj książkę, którego bohaterem jest dojrzałą azjatycka kobieta.
  3. Read a book by an Asian author that has a universe you would want to experience OR a universe that is totally different from yours. — Przeczytaj książkę autora z Azji, która dzieję się w innym uniwersum/otoczeniu.
  4. Read a book by an Asian author that has a cover worthy of googly eyes. 👀 — Przeczytaj książkę autora z Azji, która ma przyciągająca spojrzenie okładkę.
  5. Read a book by an Asian author that has a high rating OR was highly recommended. — Przeczytaj książkę autora z Azji, która ma wysokie oceny lub jest mocno polecana.

Postanowiłam dobrać sobie trzy tytuły tak, żeby zaliczyć wszystkie wyzwania. I są to głównie pozycje, które odkładałam przez lata i pojawiały się na moich poprzednich majowych maratonach.

  • Pachinko Lee Min Jin (Korea południowa) — wyzwanie 1, 2, 3, 5;
  • The White Tiger Aravinda Adiga (Indie) — wyzwanie 1, 3, 5;
  • Daughter of the Moon Goddess Sue Lynn Tan (Malezja) — wyzwanie 1, 3, 4.

Wszystkie trzy powieści posiadam po angielsku w wersji na Kindle i wydają mi się bardzo różne. Myślę, że ten różnorodny TBR mnie nie zawiedzie i nie będzie zbyt potężny bym poległa.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.