Asian Readathon 2021

azjatycki-maraton-maj-2021

Rok temu bardzo nieoficjalnie wzięłam udział w azjatyckim maratonie czytelniczym, który może nie wypadł w moim wykonaniu jakoś spektakularnie, ale cieszyłam się na czytanie zupełnie innych rzeczy. Postanowiłam w tym roku go powtórzyć, ale nieco inaczej.

W maju 2021 skupie się na literaturze a Azji Wschodniej, bo uzbierałam jej dość sporo na moim kindle. Taki pretekst, żeby sięgnąć po niektóre tytuły, bo albo odwlekałam je w nieskończoność, albo pobrałam przypadkiem i nie koniecznie są czymś co czytuję.

Pogrupowałam sobie moją listę na trzy bloki, a samych książek jest zdecydowanie za dużo, żebym była w stanie je przeczytać w jeden miesiąc. Ale da mi też to trochę miejsce na wybrzydzanie, chociaż spróbuję się trzymać mojego TBRu. Ciekawe jak mi pójdzie…

W pierwszej grupie są książki, które koniecznie chcę przeczytać i mam nadzieję zacząć już jutro. Tak z przytupem.

Cho NamJoo — Kim Jiyoung, Born 1982

O tej książce słyszałam od dawna, głównie za sprawą Pyry w Korei. A że miałam przez pewien czas taką wielką fascynację Koreą Południową, to też szukałam literatury z tego kraju. Powieść kupiłam już jakiś czas temu w cudownej cenie 99p (jakżeby inaczej) i czekałam na odpowiedni moment. Stało się też tak, że książka ukazała się niedawno po polsku, skorzystałam więc z okazji i wybrałam ją na lekturę Fikcyjnego Klubu Książkowego.

Gu Byeong Mo — Piekarnia czarodzieja

Uwielbiam fantastykę. A koreańska fantastyka to jest coś czego jeszcze nie czytałam i wiedziałam, że musze jak tylko zobaczyłam zapowiedź. Powieść zbiera same pozytywne recenzje (albo ja tylko na takie trafiam) i co ciekawe, nie znalazłam żadnego anglojęzycznego wydania tejże. Tym bardziej jestem ciekawa.


Drugą grupą są książki, które kupiłam lub pobrałam za darmo na kindle. I tutaj udało mi się dobrać autorów z trzech różnych krajów (a przynajmniej tam urodzonych).

Min Jin Lee — Pachinko (Korea Południowa)

Swojego czasu bardzo popularne i zachwalane, więc jak była promocja na kindle, to też sobie kupiłam. Ale jest to jedna z książek, którą odkładałam w nieskończoność, więc chciałabym ja przeczytać jeszcze w tym roku. Azjatycki maraton to świetna ku temu okazja.

Zhang Ling — A Single Swallow (Chiny)

Ta powieść była do wyboru w moich comiesięcznych first reads dzięki subskrypcji amazon prime. Goodreads podpowiada że to powieść historyczna z czasów II wojny światowej, więc coś, czego zupełnie nie czytam.

Keiichiro Hirano — At the End of the Matinee

To z kolei pozycja, która była dostępna w akcji Read The World. Z okazji Światowego Dnia Książki Amazon rozdał 10 ebooków — proza światowa tłumaczona na język angielski. Tutaj dygresyjnie dodam, że A Single Swallow również znalazła się na liście, a także The King of Warsaw Szczepana Twardocha. Natomiast powieść Hirano to literatura obyczajowa.


I na sam koniec coś bardziej typowego dla moich upodobań czytelniczych. Trylogia, którą odkładam od dawna — tak bardzo, że doczekała się polskiego wydania. Chodzi mi o serię fantasy R.F. Kuang, czyli nic innego jak The Poppy War w skład której wchodzą:

Tom 1 — The Poppy War
Tom 2 — The Dragon Republic
Tom 3 — The Burning God

W chwili obecnej posiadam pierwszy i drugi tom, bo jak prawdziwa Grażyna czekam na obniżkę ostatniego ebooka. W dodatku łącznie to bardzo dużo stron, co wcale mnie nie napawa optymizmem.

Jest to plan dość potężny — zakłada, że przeczytam aż 8 książek. Oczywiście miałam dobre miesiące, gdzie byłam w stanie zrobić taką normę, ale w maju mam olbrzymie obawy o mój czas na czytanie. I szczerze, pewnie skończy się na tym, że za The Poppy War nawet nie sięgnę, bo dziwnie ciągnie mnie do pozostałych tytułów.

A przy okazji, drugą część maratonu planuje na lipiec, gdzie skupię się na Azji Południowej (Indie, Pakistan, Nepal, Bhutan, Bangladesz, Sri Lanka i Malediwy). A przynajmniej chciałabym, tylko zdaje się, że jedyna pozycja książkowa, jaka wpisuje się (mniej więcej) w ten zakres to The White Tiger. Plan jest pod znakiem zapytania, ale do lipca jeszcze dużo może się zdarzyć.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *